Korona-kriza trenutno drži svijet u neizvjesnosti. Za manje od tri mjeseca epidemija koronavirusa proširila se iz Kine u preko 60 zemalja. Kako će pandemija promijeniti naše društvo i ekonomiju? Istraživači su objavili četiri scenarija kako bi naša budućnost mogla izgledati nakon korone.

Svjetska zdravstvena organizacija izdala je upozorenje da se borba protiv koronavirusa ne treba fokusirati samo na ograničenje društvenog života. „Ono na šta se zaista moramo fokusirati je pronalaženje i izolovanje osoba koje imaju infekciju“, rekao je stručnjak iz SZO Mikre Ryan za BBC. On je savjetovao da se broj testova masovno poveća. Ryan je takođe naglasio da je realan razvoj vakcine, ali da bi sam razvoj i testiranja trajali „najmanje godinu dana“.

Prvi scenario: Potpuna izolacija

Potpuna izolacija mogla bi postati normalna za naše društvo. Razmjena zdravstvenih podataka bi tekla normalno ali bi bile neophodne dozvole za putovanja, postojale bi složene vizne procedure za putovanja u zemlje koje nisu članice EU.

Drugi scenario: Globalno umrežavanje je postojalo prije korone

U drugom scenariju, fokus na nacionalnom interesu poljuljao bi povjerenje u međunarodnu saradnju, navodi Zukunftsinstitut. Svaka nacija bi gledala samo sebe.

Treći scenario: Regionalni proizvodi će se cijeniti

Prema trećem scenariju, lokalne strukture bi se ponovo ojačale, a naglasak bi bio stavljen na regionalne proizvode. Društvo opet razmišlja lokalno, a ne globalno i više se poštuju proizvodi sa farmi u komšiluku nego hrana iz uvoza.

Četvrti scenario: Svijet će kroz korona-krizu postati jači

U četvrtom scenariju, društvo postaje fleksibilnije u suočavanju sa promjenama poslije korona-krize. Globalna ekonomija i dalje raste, iako sporije nego ranije. Ostaje da se vidi da li će se zaista dogoditi jedan od ovih scenarija.