Ministar obrazovanja Austrije Heinz Faßmann predstavio je novi koncept za novu školsku godinu koja će početi za malo više od sedam dana, po kojem će nastavnici i učenici moći da ostanu kod kuće u slučaju jakog psihološkog stresa zbog koronavirusa.
“Želim normalan rad u školama od jeseni”, rekao je ministar i najavio start školske godine bez rada u smjenama i bez pola razreda.
Ukratko, važno je izbjeći zatvaranja škola u velikoj mjeri, dok je vjerovatno da će doći do zatvaranja u individualnim slučajevima.
Jedna stavka u konceptu do sada je dobila malo pažnje, tiče se izuzeća, a to je mogućnost izostanka zbog stresa.
“Može biti da za pojedince (nastavnike i učenike) koji ne pripadaju rizičnoj grupi, ali da a njih prisustvo u školi predstavlja veliko psihološko opterećenje, naročito kada se poveća broj slučajeva zaraze, ili ako žive sa osobom iz rizične grupe u istom domaćinstvu”, stoji u konceptu.
Te osobe mogu biti izuzete od nastave na osnovu sertifikata. Nastavnici tada mogu da se bave drugim aktivnostima od kuće (npr. nadzor učenja na daljinu), dok učenici takođe mogu da dobiju izuzeće, ali moraju samostalno da uče nastavno gradivo.










